Mŕtve more
Mŕtve more ako naznačuje jeho názov, nie je mŕtve a nie je to ani more. Je to jazero. „Mŕtvym morom“ sa nazýva preto, že obyčajná morská voda obsahuje asi 35 promile soli – teda 3,5%, ale Mŕtve more jej obsahuje takmer 10x toľko. Preto v tejto slanej vode nežijú žiadne ryby a iné morské živočíchy. A predsa je tam život. Žijú tam niektoré druhy baktérií a archeí ako sú Halobactria.
Mŕtve more obsahuje vzácne prastaré baktérie, na ktoré upozornil nositeľ Nobelovej ceny profesor Iľja Mečnikov (1845 - 1916). Archebaktérie sú rovnako staré ako samotná planéta. Na Zemi existovali už v dobe, keď na zemi ešte nebol kyslík. Práve tieto organizmy majú podľa odborníkov unikátne liečivé vlastnosti.
Nositeľmi života v Mŕtvom mori sú jednobunkové riasy (Dunaliela) a tiež najjednoduchšie organizmy - prokarionty, najstaršie žijúce bunky, nesúce podľa toho názov - archebaktérie (typ Halobacterium). Nemajú bunkové jadro alebo chromozómové reťazec. Odovzdávanie genetickej informácie sa realizuje cez DNA.
Štruktúra bunky archebaktérie sa veľmi podobá stavbe bunky ľudského organizmu.
Archea baktérií sa radí k triede Halobacterium podľa skupín:
- Halobacterium salinarium
- Halobacterium citirubrum
- Halobacterium nalobium
- Halobacterium marismortui
- Halobacterium trapanicum
Archaea sú schopné obývať veľmi koncentrované roztoky soli, veľmi kyslé prostredia alebo horúce pramene. Ekologicky významné sú obligátne anaeróbne metanogénne Archaea, čo sú baktérie schopné existovať výlučne v prostrediach bez prístupu kyslíka produkujú metán. Metanogénne Archaea spájajú vodík a oxid uhličitý za vzniku metánu, ktorý sa môže použiť na výrobu elektrickej energie. V americkom štáte Idaho sa podarilo objaviť metanogénne Archaea v horúcom prameni v hĺbke 200 metrov pod zemou.
Medzi Archaea schopné žiť v extrémnych roztokoch soli (tzv. extrémne halofily) patria rody Halobacterium a Halococcus.
Každá ľudská bunka má schopnosť sa liečiť. Iba je treba tento prirodzený mechanizmus naštartovať. Tomu môže veľmi pomôcť práve táto pradávna baktéria, ktorá má schopnosť dostať sa až do jadra ľudské bunky a naštartovať jej havarijní systém.
Mŕtve more dokáže mnohým ľuďom priniesť obrovskú úľavu a pomoc. Jeho liečebné účinky sú známe už odpradávna. Kúpele tam boli už za čias Herodesa! Mŕtve more pomohlo aj tam, kde si klasická medicína nevie dať rady. Vody Mŕtveho mora obsahujú až desať krát viac soli, ako ostatné moria a práve soľ dodáva moru jeho zázračné liečivé účinky. Obsah draslíku v Mŕtvom mori je 20-krát vyšší ako v Atlantickom oceáne, magnézia 35 krát, vápnika 42-krát a brómu až 80-krát. Obrovský obsah jódu a brómu priaznivo pôsobí na celý nervový systém, draslík na artritídu a reumu, a síra a horčík pomáhajú liečiť kožné choroby. Najviac si účinky Mŕtveho mora pochvaľujú pacienti s psoriázou, lupienkou a ekzémami.
Na niektorých miestach vytvorila slaná voda nánosy bahna, ktoré si ľudia natierajú na postihnuté miesta. Bahno pokožku detoxikuje a zbavuje ju odumretých častíc. Zároveň zrýchľuje krvný obeh a lymfatický systém, odvodňuje a okysličuje organizmus. Preto si ho mnohí pochvaľujú aj v odstraňovaní celulitídy, artritických a reumatických bolestí, akné, migrén, stresu a nespavosti. Bahno sa považuje za ojedinelý liečebný produkt, ktorý ako prvý v dejinách ľudstva účinne pomáha proti dôsledkom ale aj príčinám starnutia pokožky. Rovnako zabraňuje vypadávaniu vlasov! Dodáva totiž pokožke a korienkom vlasov potrebné látky, čistí pokožku od mastnoty, zabraňuje tvorbe lupín a regeneruje, omladzuje a zlepšuje kvalitu vlasov. Kloktanie slanej vody zasa pomáha pri liečení nachladnutia a angíny.
Zloženie vody v Mŕtvom mori je veľmi pestré a zastúpenie minerálov a iných látok bohato prevyšuje štandard v iných svetových vodách. Zastúpenie tu majú prvky ako chlór, horčík, sodík, vápnik, draslík a bróm.
Voda z Mŕtveho mora obsahuje 21 minerálov a stopových prvkov. 12 z nich nenájdete v žiadnom inom mori. Sú vysoko hodnotené. Prinášajú pocit uvoľnenia, vyživovania pleti, aktivácii obehového systému a zmiernenie reumatických problémov a metabolických porúch. Vďaka svojej nadmorskej výške – „nížke“- je tu aj iná vrstva atmosféry, ktorá filtruje určitú časť ultrafialových paprskov, takže slnko nespaľuje pokožku s takou intenzitou, ako by sa očakávalo podľa polohy. Táto dodatočná vrstva zaisťuje väčšie množstvo kyslíku. Pri Mŕtvom mori je ho o 10% viac ako vo veľkých mestách a o 5% viac ako v iných morských oblastiach.
Minerály Mŕtveho mora:
Horčík : Horčík je minerálny základ pre konštrukčné prvky v koži a enzýmy, ktoré riadia metabolizmus kože. Starnutie kože sa urýchli ak koža nemá dostatok horčíka. Horčík je aktívny minerál , ktorý dokáže ochrániť srdce v stresových situáciách .V každom litri vody z Mŕtveho mora sa nachádza 40 gramov horčíka. Je súčasťou kostí, zubov, svalových vzťahov. Pomáha pri správnej činnosti metabolizmu, zlepšuje imunitu, zabraňuje vzniku obličkových kameňov a srdcových problémov. Tak isto je účinný pri psychických problémoch a únave nevysvetliteľného pôvodu. Redukuje srdcový
rytmus, uvoľňuje svalové napätie a navodzuje relaxáciu. Zlepšuje mentálne procesy, u ľudí vo vyššom veku zlepšuje pamäť, úsudok a myseľ. Zabraňuje vzniku infarktu. Zvyšuje odolnosť proti kazovosti zubov a k udržaniu zdravej zubnej skloviny. Jeho nedostatok sa prejavuje poruchami hybnosti, kŕčmi, brnením, celkovou ochabnutosťou, prejavmi výraznej nervozity a úzkosti, podráždenosti. Výrazne spomaľuje proces starnutia, regeneruje celý organizmus. Je antialergický a znižuje precitlivenosť kože.
Draslík : Vedeli ste, že draslík je hlavným iónom v každej živej bunke? Aj keď môžete získať draslík z potravinových zdrojov (sušené marhule, avokádo, zemiaky, citrusové plody, fazuľa, brokolica a rad ďalších potravín) môžete ho ale aj rýchlo stratiť ak často pijete kávu . Kofeín spôsobí, že Vaše obličky vyplavujú veľké množstvo draslíka. Draslík reguluje vlhkosť v tele a zlepšuje tok živín cez bunkovú membránu. Spolu so sodíkom udržuje rovnováhu tekutín v tele, pozitívne ovplyvňuje krvný tlak a srdcový rytmus a je nenahraditeľný pre prenos nervových vzruchov. Je dôležitý pre svalovú aktivitu. Zlepšuje bunkový metabolizmus, udržuje optimálnu úroveň vlhkosti pokožky a obmedzuje praskanie jemných cievok. Pri nedostatku draslíku trpí postihnutý apatiou, pomätenosťou, extrémnym smädom, srdečnými a dýchacími problémami.
Bróm: Je známy pre svoje upokojujúce a uvoľňujúce pôsobenie na nervový systém a pôsobí taktiež ako upokojujúce antiseptikum. Používa sa v lekárstve ako analgetikum (liek proti bolesti) a sedatíva. Má dezinfekčné účinky, pomáha hojiť kožné choroby, napr. psoriázu, upokojuje citlivé nervové zakončenia v pokožke, je nenahraditeľný pre správnu funkciu štítnej žľazy.
Sodík: Poskytuje energiu pre bunky.
Vápnik: Asistencia pre minerálnu rovnováhu. Buduje a posilňuje kosti a nechty. Je potrebný na zrážanie krvi, hojenie rán a prevenciu infekcie. Dôležitý je pre udržanie osmotického tlaku a iontovej sily telových tekutín. Pri nedostatku človek trpí pocitom únavy a kŕčmi svalov. Napomáha látkovej výmene medzi bunkami a umožňuje z nich vylučovať toxické látky.
Jód: Dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy a je dôležitým faktorom v tele metabolickej výmeny .
Síra: Prírodný dezinfekčný prostriedok. Približne 5 % ľudského tela sa skladá z minerálov, ktoré sú základnými prvkami pre telesné funkcie. Vaša koža stráca množstvo minerálnych látok (napríklad prostredníctvom potu), čo môže mať veľký vplyv na minerálnu rovnováhu v tele .
Zinok: urýchľuje hojenie rán, pôsobí proti akné a podporuje obnovu buniek.
Chlór: má dezinfekčné účinky a zlepšuje vyváženosť minerálov v bunkách.
Bahno z Mŕtveho mora
Voda vytvorila nánosy bahna a to má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Toto bahno má relaxačné a bolesť utišujúce účinky. Je špecifické a ojedinelé na celom svete, obsahuje veľké množstvo kryštálov, ktoré vo vodnom prostredí vytvorí nasýtený roztok. Minerálne bahno pôsobí okamžite a dlhodobo. Sú preukázané jeho pozitívne účinky pri ochorení pohybového aparátu (reumatizmus), rôzne druhy ekzémov a psoriázy. Bahno je vhodné pre relaxáciu, uvoľnenie unaveného a vystresovaného organizmu. Liečba kúpeľmi v slanej vode a zábalmi bahnom prospieva celému organizmus človeka. Keď ste pri mori toto všetko kombinujete so slnením.
Takýto relaxačný kúpeľ si môžete vytvoriť aj doma vo vlastnej vani, jedine čo Vám bude chýbať je slnko. Kúpeľ si pripravíte so Soľami Dr. Nona a bahenný zábal Pleťovou bahennou maskou Dr. Nona.
Vyskúšajte si účinky prípravkov z Mŕtveho mora Dr. Nona na vlastnej koži!